Realme Note 60 Price in Pakistan
Realme Note 60
Rs. 21,899
InStock
Colors
Realme Note 60 Price & Specifications
| Release Date | 26-09-2024 |
| SIM Support | Dual Sim |
| Phone Dimensions | 167.3 x 76.7 x 7.8 |
| Phone Weight | 187 g |
| Operating System | Android 14 |
| Screen Size | 6.74 |
| Screen Resolution | 720 x 1600 Pixels (~260 PPI) |
| Phone Type | LCD with 90Hz Refresh Rate |
| Screen Protection | Reinforced glass |
| Internal Memory | 64 |
| RAM | 4 |
| Card Slot | Yes |
| Type | 5000 mAh |
| Front Camera | 5 MP |
| Front Flash Light | N/A |
| Front Video Recording | Yes |
| Back Camera | 32 MP |
| Back Flash Light | Yes |
| Back Video Recording | Video (1080p@30fps) |
| Bluetooth | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G/LTE | Yes |
| 5G | No |
| Radio | No |
| WiFi | Yes |
| NFC | No |
| Processor | Unisoc T612 |
| GPU | Mali-G57 |
realme note 60 price in Pakistan is 21,899 PKR. realme note 60 is available with a variant 64 Storage. This storage is enough to save important data. realme note 60 launched with impressive color options voyage_blue,marble_black. realme note 60 phone weighs only 187 g which is suitable for those who carry it in hand for a long time. realme note 60 is set up with a 32 MP back camera and 5 MP selfie camera. The processor Unisoc T612 and Mali-G57 ensure the smooth performance of realme note 60. The Display of realme note 60 supports Resolution up to 720 x 1600 Pixels (~260 PPI) and the screen Size is 6.74. The phone Screen is protected with the latest 6.74. Mobile battery capacity is 5000 mAh. This Realme mobile is in high demand because of its camera setup, screen size, battery, internal specifications, and realme note 60 price.
Read More +Realme Latest Mobiles
Realme Upcoming Mobiles
Realme Note 60 Availability
| Expected Price: | Rs. 21,899 |
| Release Date: | September 26, 2024 |
| Phone Status: | InStock |
Realme Note 60 Price and Specs
| Realme Note 60 4GB RAM and 64GB Storage | Rs. 21,899 |
| Realme Note 60 4GB RAM and 128GB Storage | Rs. 24,149 |